Bakterilerin antibiyotik direnci geliştirmesini nasıl önleriz?

Antibiyotik direncini sınırlandırmak için, dünyadaki tüm bakterilerin (içimizde, hayvanlarda ve çevrede yaşayan) antibiyotiklere maruz kalmasının sınırlandırılması önemlidir. Bakterilerin antibiyotiklere gereğinden fazla maruz kalmadığından emin olmak için;

  • Antibiyotikleri sorumlu kullanın: Sadece bakteriyel enfeksiyon (virüs değil) geçirdiğinizde antibiyotik alın ve dar spektrumlu bir antibiyotik seçin ki, sağlıklı bakteriyel ekosisteminiz ölmesin. Kullanılacak ilacın seçimi için uzman doktorlara danışınız. Antibiyotikleri nasıl kullandığımız konusunda gerçekten seçici davranmak, bunların yararsız ve işe yaramaz hale gelmesini önleyecektir.
  • Antibiyotikleri sorumlu şekilde yok edin: Çöpe atma, ortamda yaşayan bakterilerin antibiyotiğe maruz kalmasını minimuma indirecek şekilde yapılmalıdır. Örneğin, antibiyotikleri ezmemeli veya onları tuvalete atmamalısınız. Böyle yapılması, antibiyotiğin toprakta ve suda yaşayan bakterilere doğrudan etki etmesine yol açar. Bunun yerine uygulanabilecek iki seçenekten birisi bunları atılmak üzere bir eczaneye geri vermek, diğeri ise ağzı kapalı bir plastik torbaya koyarak çöpe atmaktır.

Yorumlar

Uvula

Pratik Bilgiler

Soğuk algınlığı ya da diğer üst solunum yolu enfeksiyonları olan kişilerle yakın temastan kaçının.

;